Translate

niedziela, 20 lipca 2014

Awokado

Wiem to zbrodnia, nie było mnie tu wieki. Choć to nie do końca prawda, ponieważ zaglądam tu regularnie, ale brak mi weny do pisania, to i tak mnie nie usprawiedliwia. Dużo się w moim życiu działo przez ten czas, ale koniec końców moja dieta nie wygląda teraz najlepiej, a o ćwiczeniach już nie wspomnę. Czas wziąć się w garść, zaplanować jadłospis i ćwiczenia! Do dzieła!

Chciałam podzielić się z wami moją miłością do AWOKADO. Kiedyś mnie miałam pojęcia co to jest i jak się to je, teraz nie mogę bez tego żyć. A co to właściwie jest?





Awokado, smaczliwka (Persea Scheffer) – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym Ameryki.
Wykopaliska dowodzą, że awokado było już wykorzystywane 7000 lat p.n.e. Pierwotnie pochodzi z południowego Meksyku, lecz stosunkowo szybko rozpowszechniło się z Ameryki Północnej - przez Środkową - aż do Południowej (Peru).


 Owoc smaczliwki, nazywany gruszką awokado, ma gruszkowaty, rzadziej okrągły lub jajowaty kształt. Gruby, zielony egzokarp otacza tłusty, kremowozielonkawy miąższ (mezokarp) oraz niejadalne nasiono. Ze względu na brak endokarpu owoc ten jest jednonasienną jagodą, z nasionem otoczonym cienką łupiną nasienną. Z uwagi jednak na podobieństwo morfologiczne część autorów zalicza ten owoc do pestkowców.
Okres dojrzewania owocu jest wyjątkowo długi – przeciętnie trwa 6-8 miesięcy. Częścią jadalną jest miąższ, stanowiący ok. 85% masy owocu.

Skład chemiczny i wartość odżywcza:
W 100 g owocu awokado znajdują się:
  • kalorie: 221 kcal
  • błonnik: 6,3 g
  • węglowodany: 0,4 g
  • tłuszcze: 23,5 g (w tym duży udział tłuszczów jednonienasyconych)
  • białka: 1,9 g
  • woda: 66%
  • witaminy: A, B1, B2, C, E (bogate źródło), PP, K i H, kwas pantotenowy
  • substancje mineralne: wapń, potas i fosfor
Awokado jest stosowane przede wszystkim w sztuce kulinarnej. Zawarte w owocach tłuszcze są równie łatwo przyswajalne przez organizm człowieka co masło. Zawartość nienasyconych tłuszczów sprawia, że polecane powinno być osobom chorującym na miażdżycę, nadciśnienie oraz jako uzupełnienie diety lub namiastka masła.
Awokado wskazane jest dla osób chorujących na stłuszczenie wątroby i zaburzenia metabolizmu tłuszczów, gdyż zawarta w nim miedź powoduje normalizację funkcji enzymatycznych wątroby i ustępowanie stłuszczenia.
W 2000 r. na Międzynarodowym Kongresie Chemicznym w Honolulu dr H. Kawagiszi z Uniwersytetu Szizuoka (Japonia) przedstawił zachęcające wyniki oddziaływania awokado na wątrobę porażoną wirusem HCV i wirusowym zapaleniem wątroby (WZW typu C).
Dojrzały owoc doskonale się rozsmarowuje, dzięki czemu w niektórych krajach jest doskonałym zamiennikiem tłuszczów zwierzęcych. Spożywać go można w postaci sałatek oraz przystawek. Dodanie soku z cytryny zapobiega brunatnieniu miąższu owocu.
Owoc znajduje także różnorodne zastosowanie w kuchniach etnicznych:
  • wegetariańskie sushi (Japonia/Kalifornia),
  • napoje mleczne z awokado i lodem (vitamina de abacate, Brazylia),
  • pasta z awokado (guacamole, Meksyk),
  • odwar sporządzony ze skóry pomaga w rozstrojach żołądkowo-jelitowych oraz wykazuje działanie przeciwrobacze.
Awokado stosuje się także w kosmetyce. Maseczki z tego owocu łagodzą podrażnienia skóry (w tym również spowodowane słońcem) i odżywiają cerę.




A więc smacznego!

źródło: wikipedia

5 komentarzy:

  1. Kocham avocado jako masło! Rozgniatam i kładę na chleb dodaje soli, pieprzu i kurczaka na górę.


    Omnomnom

    Całuski
    Karola z TuSiePisze

    OdpowiedzUsuń
  2. przepadam za avokado :) guacamole <3
    Pozdrawiam ciepło ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Avocado to jeden z głównych składników mojej diety :) Jakieś parę lat temu nie wiedziałem nawet jak smakuje, a teraz jem je prawie codziennie i zachęcam innych do spróbowania :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Super wpis :) Zapraszam do mnie po świeżą porcję fitnessowych motywacji i nie tylko :) TWOJA FIT MOTYWACJA

    OdpowiedzUsuń